SV. JOAHIM IN ANA, 2011
Velikost: 35 x 25 cm
Material: jajčna tempera na lesu, pozlata 23 karatno zlato
V mali galeriji doma Sodalitas v Tinjah na avstrijskem koroškem bo v soboto, 8. oktobra 2011 ob 19h, odprtje razstave ikon.
Razstava bo odprta do 28. novembra 2011.
Fotoutrinki z odprtja razstave
V Slovenskih novicah je bil 23.8.2011 o razstavi objavljen naslednji prispevek
Prisrčno vas vabimo na odprtje razstave ikon v petek, 8. aprila 2011 ob 19. uri v GALERIJI FARA, Cesta talcev 2, Škofja Loka.
Razstavo ikon bo na ogled do 21. maja 2011.
Galerija je odprta:
- torek, sreda, četrtek in petek od 9,30. do 12. ure in od 16. do 19. ure.
- v soboto od 9. do 12. ure.
Ikone, prežete in v zlato odete starokrščanske svete podobe, prepoznavne predvsem v bizantinski umetnosti, še danes predstavljajo eno največjih zakladnic vzhodne kulture nasploh. Njihov vpliv je bil dovolj močan in umetniško pomenljiv, da se je v preteklih stoletjih razširil in je tudi danes zanimiv. Ljubiteljsko slikarko Albino Nastran je k odkrivanju te posebne zvrsti sakralne umetnosti napeljala vrsta življenjskih odkrivanj in spoznanj. Je ena redkih, ki v našem kulturnem okolju goji tovrstno slikarstvo in skrbi za spoznavanje in stik z umetniško dediščino minulih stoletij.
Fotoutrinki z odprtja razstave
SV. LEOPOLD MANDIĆ, 2010
Material: jajčna tempera na lesu, pozlata 23 karatno zlato
Ikona se nahaja v kapeli Kapucinskega samostana Ljubljana, katerega zavetnik je sv. Leopold.
Več o sv. Leopoldu lahko preberete na spletni strani bratov kapucinov.
V ponedeljek zvečer, 7. marca 2011, so bogoslovci v dvorani Sv. Jožefa v semenišču organizirali predavanje o ikoni. Ustvarjalka ikon Albina Nastran je predstavila to področje sakralne umetnosti skozi zgodovinski razvoj, pomen in mesto v današnjem času. Prisotni so se seznanili s tehniko dela in z njenim pristopu k delu. V drugem delu so študentje postavljali zelo zanimiva vprašanja. Razgovor je potekal s pomočjo moderatorja v živahnem in prijetnem vzdušju. Predstavljene so bile izbrane ikone, ki imajo določene značilnosti zaradi vsebine, tehnike dela, šole ali prostora in časa, v katerem so nastale. Razstavljene ikone bodo na ogled še dober teden.
SV. CIRIL IN METOD, 35 x 25 cm
Brata Ciril in Metod, apostola Slovanov, sta se rodila v Solunu v začetku 9. stol. Oznanjevala sta evangelij, zavzemala sta se za enakost vseh ljudi in narodov, za širjenje božje besede v lastnem jeziku.
Ciril (krstno ime Konstantin) se je šolal v Carigradu, postal duhovnik in profesor na visoki šoli, sestavil je slovansko abecedo glagolico in prevajal bogoslužne knjige. Z bratom sta potovala preko Moravske, Panonije do Rima, kjer je Ciril umrl.
Starejši brat Metod je se je kmalu po študiju umaknil v samostan na goro Olimp, pozneje pa potoval z bratom do Rima. Po bratovi smrti je postal slovanski nadškof in metropolit na Moravskem, kjer je umrl.
Sv. Primož in brat Felicijan sta mlada prišla v Rim. To je bilo v začetku 4. stol., v času vladajočega cesarja Dioklecijana, ki je preganjal kristjane. Oba brata so naznanili, mučili in na koncu obglavili.
Ime je na Slovenskem precej priljubljeno. V latinskem jeziku pomeni beseda primus prvi, prvak, najboljši ali prvorojenec.